Rotary shaft seal OAS-65X88X12-NBR
Part number : OAS-65X88X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-65X88X12-NBR  has an inner diameter of 65 mm, an outer diameter of 88 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X55X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X55X12-NBR
Tapered roller bearing - 30209-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30209-SKF
Lock nut - KM06 GEN
LOCK NUT KM06
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    65  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    88  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    56  G
  • PACKAGING
    1
Description