Rotary shaft seal OAS-60X90X8-FPM
Part number : OAS-60X90X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X90X8-FPM  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  46 parts in stock (10 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32011 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32011
External circlip - CIRCLIP-EXT-27 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-27
O-Ring seal - OR-92X4-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-92X4-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    54  G
  • PACKAGING
    1
Description