Rotary shaft seal OAS-60X85X12-NBR
Part number : OAS-60X85X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X85X12-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  13 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-16X30X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-16X30X7-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-85 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-85
3 3
Tapered roller bearing - 32209-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32209-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    48  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description