Rotary shaft seal OAS-60X82X9-NBR
Part number : OAS-60X82X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X82X9-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 82 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  27 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X62X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X62X8-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-32 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-32
Drawn cup needle roller bearing - B3216 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING B3216
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    82  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
Description