Rotary shaft seal OAS-60X80X9-NBR
Part number : OAS-60X80X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X80X9-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  19 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-42X62X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X62X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6308-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308-SKF
PAP bush - PAP3540-P20 GEN
PAP BUSH PAP3540-P20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
Description