Rotary shaft seal OAS-60X80X8-FPM
Part number : OAS-60X80X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X80X8-FPM  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-96X112X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-96X112X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6308-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308-SKF
Lock washer - MB10-SKF SKF
LOCK WASHER MB10-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    41  G
  • PACKAGING
    1
Description