Rotary shaft seal OAS-60X75X10-NBR
Part number : OAS-60X75X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X75X10-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  40 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-60X75X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-60X75X8-NBR
Tapered roller bearing - 30210-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30210-TIMKEN
Lock washer - MB7 GEN
LOCK WASHER MB7
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description