Rotary shaft seal OAS-60X72X12-NBR
Part number : OAS-60X72X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X72X12-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (14 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
Thrust washer - AS5578 GEN
THRUST WASHER AS5578
Rotary shaft seal - DC-60X80X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DC-60X80X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    30  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description