Rotary shaft seal OAS-60X120X10-NBR
Part number : OAS-60X120X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X120X10-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30214 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30214
Internal circlip - CIRCLIP-INT-47 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-47
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    105  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description