Rotary shaft seal OAS-60X100X10-NBR
Part number : OAS-60X100X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X100X10-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X72X10-NBR
Lock washer - MB6 GEN
LOCK WASHER MB6
Tapered roller bearing - 30307-JR-JTEKT JTEKT
TAPERED ROLLER BEARING 30307-JR-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    66  G
  • PACKAGING
    1
Description