Rotary shaft seal OAS-5X16X6-NBR
Part number : OAS-5X16X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-5X16X6-NBR  has an inner diameter of 5 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  33 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 625-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 625-2RS
Rotary shaft seal - OAS-6X16X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-6X16X5-NBR
Oil filled plain bronze bush - BMF5-8-16 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BMF5-8-16
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description