Rotary shaft seal OAS-58X90X10-NBR
Part number : OAS-58X90X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-58X90X10-NBR  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  34 parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X68X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X68X10-NBR
Tapered roller bearing - 30210-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30210-TIMKEN
Internal circlip - CIRCLIP-INT-85 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-85
3 3
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    55  G
  • PACKAGING
    1
Description