Rotary shaft seal OAS-58X80X12-NBR
Part number : OAS-58X80X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-58X80X12-NBR  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  31 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-58X80X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-58X80X10-NBR
Tapered roller bearing - 31307-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 31307-TIMKEN
Thrust washer - AS85110 GEN
THRUST WASHER AS85110
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    45  G
  • PACKAGING
    1
Description