Rotary shaft seal OAS-57X86X13-NBR
Part number : OAS-57X86X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-57X86X13-NBR  has an inner diameter of 57 mm, an outer diameter of 86 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM09 GEN
LOCK NUT KM09
Tapered roller bearing - 25580-25520 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 25580-25520
Rotary shaft seal - OAS-56X86X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-56X86X13-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    57  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    86  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    50  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description