Rotary shaft seal OAS-57X85X13-NBR
Part number : OAS-57X85X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-57X85X13-NBR  has an inner diameter of 57 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X52X7-NBR
Tapered roller bearing - 15123-15245 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 15123-15245
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    57  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    55  G
  • PACKAGING
    1
Description