Rotary shaft seal OAS-57X80X12-NBR
Part number : OAS-57X80X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-57X80X12-NBR  has an inner diameter of 57 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-4-INOX GEN
BALL BA-4-INOX
4 4
Anti-vibration mount MM - MM3015-8 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MM MM3015-8
Rotary shaft seal - OAS-57X80X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-57X80X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    57  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    45  G
  • PACKAGING
    1
Description