Rotary shaft seal OAS-57X72X9-FPM
Part number : OAS-57X72X9-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-57X72X9-FPM  has an inner diameter of 57 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 9 mm. It is made of FPM.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-70 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-70
Rotary shaft seal - BB-53X68X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-53X68X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    57  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
Description