Rotary shaft seal OAS-56X80X13-NBR
Part number : OAS-56X80X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-56X80X13-NBR  has an inner diameter of 56 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM09 GEN
LOCK NUT KM09
Deep groove ball bearing - 3309-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 3309-2RS
VK EC End cover - EC-105X10-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-105X10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    56  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    50  G
  • PACKAGING
    1
Description