Rotary shaft seal OAS-56X69X10-FPM
Part number : OAS-56X69X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-56X69X10-FPM  has an inner diameter of 56 mm, an outer diameter of 69 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  23 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK1216-2RS-SKF SKF
Waterproof
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK1216-2RS-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ12-18-16 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12-18-16
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    56  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    69  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    29  G
  • PACKAGING
    1
Description