Rotary shaft seal OAS-55X90X10-FPM
Part number : OAS-55X90X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X90X10-FPM  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  16 parts in stock (15 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30210-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30210-TIMKEN
Internal circlip - CIRCLIP-INT-90 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-90
3 3
Rotary shaft seal - OAS-40X80X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X80X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    63  G
  • PACKAGING
    1
Description