Rotary shaft seal OAS-55X82X12-NBR
Part number : OAS-55X82X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X82X12-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 82 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-55X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X72X10-NBR
Tapered roller bearing - 32208-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32208-SKF
Ball - BA-4-INOX GEN
BALL BA-4-INOX
4 4
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    82  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    53  G
  • PACKAGING
    1
Description