Rotary shaft seal OAS-55X80X8-NBR
Part number : OAS-55X80X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X80X8-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (16 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X72X10-NBR
Replacement insert - UC207 GEN
REPLACEMENT INSERT UC207
Internal circlip - CIRCLIP-INT-80 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-80
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    35  G
  • PACKAGING
    1
Description