Rotary shaft seal OAS-55X78X10-NBR
Part number : OAS-55X78X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X78X10-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 78 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-75X95X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-75X95X12-NBR
Deep groove ball bearing - 6308-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-72 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-72
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    78  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    37  G
  • PACKAGING
    1
Description