Rotary shaft seal OAS-55X72X8-MVQ
Part number : OAS-55X72X8-MVQ
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X72X8-MVQ  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 8 mm. It is made of MVQ.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-55X72X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X72X8-FPM
Deep groove ball bearing - 5307-2RS-C3-PFI PFI
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 5307-2RS-C3-PFI
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    MVQ
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description