Rotary shaft seal OAS-55X69X8-NBR
Part number : OAS-55X69X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X69X8-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 69 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6008-2RS-C3 GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-2RS-C3
Rotary shaft seal - OAS-55X68X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X68X8-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    69  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description