Rotary shaft seal OAS-55X63X7-NBR
Part number : OAS-55X63X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X63X7-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 63 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  28 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-SKF
Lock nut - KM09 GEN
LOCK NUT KM09
Hydraulic seal - US-55X65X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-55X65X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description