Rotary shaft seal OAS-54X80X10-NBR
Part number : OAS-54X80X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-54X80X10-NBR  has an inner diameter of 54 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-54X80X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-54X80X13-NBR
Tapered roller bearing - 30309-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30309-SKF
Lock washer - MB6 GEN
LOCK WASHER MB6
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    54  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    40  G
  • PACKAGING
    1
Description