Rotary shaft seal OAS-54X73X10-NBR
Part number : OAS-54X73X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-54X73X10-NBR  has an inner diameter of 54 mm, an outer diameter of 73 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  23 parts in stock (20 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-20-INOX GEN
BALL BA-20-INOX
20 20
Rotary shaft seal - OAS-54X73X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-54X73X8-NBR
V-Belt Wrapped - Z44 GEN
V-BELT WRAPPED Z44
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    54  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    73  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description