Rotary shaft seal OAS-52X85X10-NBR
Part number : OAS-52X85X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-52X85X10-NBR  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-55X85X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X85X10-NBR
Tapered roller bearing - 30209-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30209-TIMKEN
Lock nut - KM8-SKF SKF
LOCK NUT KM8-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    51  G
  • PACKAGING
    1
Description