Rotary shaft seal OAS-52X80X10-NBR
Part number : OAS-52X80X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-52X80X10-NBR  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  24 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-20 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-20
wheel bearing - GB10800-SNR SNR
WHEEL BEARING GB10800-SNR
VK EC End cover - EC-80X10-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-80X10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    42  G
  • PACKAGING
    1
Description