Rotary shaft seal OAS-52X68X8-FPM
Part number : OAS-52X68X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-52X68X8-FPM  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6008-2RS1-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-2RS1-C3-SKF
Lock nut - KM5 GEN
LOCK NUT KM5
Rotary shaft seal - OAS-35X52X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X52X7-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description