Rotary shaft seal OAS-50X90X13-NBR
Part number : OAS-50X90X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X90X13-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X52X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X52X10-NBR
Tapered roller bearing - 30210-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30210-TIMKEN
Lock washer - MB8-SKF SKF
LOCK WASHER MB8-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    66  G
  • PACKAGING
    1
Description