Rotary shaft seal OAS-50X85X10-NBR
Part number : OAS-50X85X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X85X10-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30206
Rotary shaft seal - OAS-45X85X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X85X10-NBR
Lock washer - MB8-SKF SKF
LOCK WASHER MB8-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    53  G
  • PACKAGING
    1
Description