Rotary shaft seal OAS-50X80X13-FPMSS
Part number : OAS-50X80X13-FPMSS
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X80X13-FPMSS  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 13 mm. It is made of FPMSS.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16010-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16010-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-50 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-50
Rotary shaft seal - OAS-52X75X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-52X75X12-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    FPMSS
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description