Rotary shaft seal OAS-50X70X8-NBR
Part number : OAS-50X70X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X70X8-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  37 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X35X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X35X5-NBR
Deep groove ball bearing - 6010 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6010
External circlip - CIRCLIP-EXT-50 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-50
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    28  G
  • PACKAGING
    1
Description