Rotary shaft seal OAS-50X70X12-NBR
Part number : OAS-50X70X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X70X12-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6210-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6210-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-50 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-50
Rotary shaft seal - OAS-25X32X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X32X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
Description