Rotary shaft seal OAS-50X65X6-NBR
Part number : OAS-50X65X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X65X6-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6010-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6010-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
Rotary shaft seal - OAS-50X70X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X70X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description