Rotary shaft seal OAS-50X63X8-NBR
Part number : OAS-50X63X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X63X8-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 63 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205
Rotary shaft seal - OAS-50X64X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X64X8-NBR
Bearing inner race - IRT2025-1-IKO IKO
BEARING INNER RACE IRT2025-1-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description