Rotary shaft seal OAS-50X110X10-FPM
Part number : OAS-50X110X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X110X10-FPM  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  12 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-110 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-110
4 4
Rotary shaft seal - OAS-50X90X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X90X10-FPM
Tapered roller bearing - 30310-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30310-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    112  G
  • PACKAGING
    1
Description