Rotary shaft seal OAS-49X102X8-NBR
Part number : OAS-49X102X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-49X102X8-NBR  has an inner diameter of 49 mm, an outer diameter of 102 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-100X120X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-100X120X12-NBR
Tapered roller bearing - 32211 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32211
Bearing inner race - IR45X50X35 GEN
BEARING INNER RACE IR45X50X35
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    49  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    102  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    80  G
  • PACKAGING
    1
Description