Rotary shaft seal OAS-48X80X12-NBR
Part number : OAS-48X80X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-48X80X12-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-48X82X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-48X82X12-NBR
Tapered roller bearing - 32208-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32208-TIMKEN
Internal circlip - CIRCLIP-INT-72 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-72
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    50  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description