Rotary shaft seal OAS-48X74X10-NBR
Part number : OAS-48X74X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-48X74X10-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 74 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-48X62X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-48X62X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    74  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
Description