Rotary shaft seal OAS-48X72X12-NBR
Part number : OAS-48X72X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-48X72X12-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  47 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-48X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-48X72X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Oil filled plain bronze bush - AS557070 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AS557070
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    37  G
  • PACKAGING
    1
Description