Rotary shaft seal OAS-48X65X9-NBR
Part number : OAS-48X65X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-48X65X9-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-24X38X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-24X38X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6007-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6007-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description