Rotary shaft seal OAS-48X65X12-NBR
Part number : OAS-48X65X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-48X65X12-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (15 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-62 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-62
2 2
Tapered roller bearing - 30204 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30204
Rotary shaft seal - OAS-32X47X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X47X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description