Rotary shaft seal OAS-47X72X12-NBR
Part number : OAS-47X72X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-47X72X12-NBR  has an inner diameter of 47 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  13 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-47X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-47X65X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    47  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    40  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description