Rotary shaft seal OAS-47X64X8-NBR
Part number : OAS-47X64X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-47X64X8-NBR  has an inner diameter of 47 mm, an outer diameter of 64 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (16 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-42X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X52X7-NBR
Thrust washer - AS3552 GEN
THRUST WASHER AS3552
Deep groove ball bearing - 6908-8RS GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6908-8RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    47  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    64  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description