Rotary shaft seal OAS-45X70X5-NBR
Part number : OAS-45X70X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-45X70X5-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  19 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM5 GEN
LOCK NUT KM5
Rotary shaft seal - OA-45X70X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-45X70X7-NBR
Deep groove ball bearing - Double rows - PW35720034CS-PFI PFI
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS PW35720034CS-PFI
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description