Rotary shaft seal OAS-45X62X12-FPM
Part number : OAS-45X62X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-45X62X12-FPM  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  38 parts in stock (20 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Lock nut - KM5 GEN
LOCK NUT KM5
Rotary shaft seal - OAS-45X62X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X62X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
Description