Rotary shaft seal OAS-45X61X9-NBR
Part number : OAS-45X61X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-45X61X9-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 61 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (34 minutes ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS3552 GEN
THRUST WASHER AS3552
Rotary shaft seal - OAS-48X85X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-48X85X10-NBR
Deep groove ball bearing - BA2-0023B-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING BA2-0023B-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    61  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description